Hydrus! - 23.09.08

kosik Jezděme více do hor - je to tam prostě príma. I když zrovna není přítomen Hydrus.

Nikdo ani v nejmenším netušil, že už od počátku našeho výletu do rakouských Totes Gebirge budeme vystaveni poměrně častému, soustavnému a někdy až nechutnému tlaku z hlediska přísunu informací z oblasti modelování hydrodynamiky půdní vody. Poznatky tyto zjevovaly se obvykle nenadále a to převážně v podobě komprimovaného, úderného termínu HYDRUS! a přišel s tim Fuga. Přestože o tom ví skoro prd. Snad je to tím, že poměrně nedávno bylo představeno nové grafické rozhraní a 3D prostředí tohoto modelovacího nástroje, což rozhodně stojí za zmínku (posuďte sami např. na http://www.pc-progress.cz/Fr_Hydrus.htm). S tímhle termínem vstával, jedl, pil, chodil, lezl a vůbec tento pojem rozšiřoval na každém kroku. Ačkoli toto slovo zdánlivě nemá s lezeckou činností žádného dočinění, považujeme za nezbytné jej zmínit, neboť náš alpský týden byl jím značně poznamenán a postupně v naší horojednotce ve složení já (Borůvčák), Mádl, KHK a Fuga zdomácněl.

První alpskou štací byla oblast Totes Gebirge - masív Grosser Prielu, kterážto lokalita by se metaforou horolezce dala shrnout hodnocením „Jednou a dost“. Tím je myšleno, že oblast je to sice pěkná, ale lezecky nepříliš bohatá. Jednou sem zajet ale určitě za to stojí, což pro členy LBE vzhledem k možnosti vývozu těžké batožiny lanovkou na chatu Prielschutzhaus (1420 m) platí dvojnásob. Po absolvování můžeme doporučit: Bert Rinesch Steig (ferata, obtížnost D), Herbsttraum 5+ (7 d.), SO-Diagonale 4+ (9 d.), cesty v Klettergarten kouda nad chatou, točenej Stiegel na chatě, lahváč Weissbier tamtéž a v neposlední řadě úsměv slečny domácí na báru. Trochu lentilky pod kobercem, ale na horách (a v Rakousku…) člověk hodnotí jináč. A krom toho tam maj bezva kořenovou čistírnu, schéma viz. foto č. 50.

Středa - přejezd na Hohe Wand. Oblast 65 km jihozápadně od Vídně. Parádní lezení po vápenaté, sem tam zarostlé svislici. Alpské toto předhůří je horolezeckou lahůdkou. Stovky cest všech, většinou chytlavých obtížností - V, VI, pevná skála, sem tam panáček nebo panenka na padáčku, super výhledy a hlavně - skvělá hospoda (hemenex und párky höchste Niveau !), o čemž může podat živé svědectví Fuga a spolek mediků, kteří podlehli kouzelnému mámení místního výčepního a jeho české manželky a strávili tak svou první noc v tanečním sálu pravé rakouské hospody, byvše nuceni do pozdních nočních hodin ochutnávat rozličné nápoje včetně skvělého burčáku a tlachat s obsluhou. Borůvčák, který pro tuto veselici večer předchozího dne připravil živnou půdu, tou dobou již kolíbal mokasíny na pohřeb do vídeňského krematoria.

Na závěr jedno ponaučení. Jezděte do hor - je to tam prostě príma, i když zrovna není přítomen Hydrus.

náhled fotografie náhled fotografie náhled fotografie náhled fotografie náhled fotografie náhled fotografie náhled fotografie náhled fotografie náhled fotografie náhled fotografie náhled fotografie náhled fotografie náhled fotografie náhled fotografie náhled fotografie náhled fotografie náhled fotografie náhled fotografie náhled fotografie náhled fotografie náhled fotografie náhled fotografie náhled fotografie náhled fotografie náhled fotografie náhled fotografie náhled fotografie náhled fotografie náhled fotografie náhled fotografie náhled fotografie náhled fotografie náhled fotografie náhled fotografie náhled fotografie náhled fotografie náhled fotografie náhled fotografie náhled fotografie náhled fotografie náhled fotografie náhled fotografie náhled fotografie náhled fotografie náhled fotografie náhled fotografie náhled fotografie náhled fotografie náhled fotografie náhled fotografie náhled fotografie náhled fotografie náhled fotografie náhled fotografie náhled fotografie náhled fotografie náhled fotografie náhled fotografie náhled fotografie náhled fotografie náhled fotografie náhled fotografie náhled fotografie náhled fotografie náhled fotografie náhled fotografie náhled fotografie náhled fotografie náhled fotografie náhled fotografie

šedá škála pro kalibraci monitoru
(Pro správné zobrazení fotografií je zásadní dobré nastavení Vašeho monitoru. Ujistěte se, že na kalibračním obrázku rozeznáte jednotlivé odstíny šedé, případně monitor přenastavte.)